Jak obliczyć spalanie samochodu bez komputera pokładowego?

Większość nowoczesnych aut posiada komputer pokładowy, który na bieżąco informuje nas o średnim spalaniu paliwa w zależności od trybu jazdy. Co możemy zrobić w sytuacji, gdy nasze auto nie jest wyposażone w to udogodnienie? To bardzo proste! Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć spalanie samochodu, kieruj się poniższymi instrukcjami.

Krok 1: Tankowanie do pełna

Pierwszym krokiem jest zatankowanie pojazdu do pełna. Nie poddajmy się w momencie, gdy pistolet dystrybutora strzeli sugerując, że zatankowaliśmy cały pak. Wysuńmy nieco końcówkę i lżej naciskajmy na rączkę. W ten sposób możemy dotankować nawet ponad litr benzyny. Gdy tylko zakończymy zatankowanie, przed wyruszeniem drogi wyzerujmy roboczy licznik kilometrów na desce rozdzielczej.

Krok 2: Zatankuj po przejechaniu 200 kilometrów

W praktyce możesz przejechać dowolną liczbę kilometrów. Jednak dla większej dokładności pomiaru oraz prostszych obliczeń, warto przejechać równą liczbę, np. 200 lub 300 kilometrów. Następnie udaj się na stację i ponownie zatankuj samochód do pełna. Z ekranu dystrybutora sczytaj, ile litrów paliwa wlałeś do baku.

Krok 3: Jak obliczyć spalanie samochodu?

Teraz mamy już z górki. Wystarczy podzielić ilość zatankowanego paliwa do pełna przez ilość przejechanych kilometrów (widnieją na liczniku roboczym wyzerowanym przy pierwszym tankowaniu). Wynik mnożymy przez 100. W ten sposób uzyskasz średnie spalanie auta na 100 kilometrów.