Osocze bogatopłytkowe – o czym należy pamiętać

Istnieje kilka zaleceń, do których należy zastosować się tuż po osoczu bogatopłytkowym. O czym dokładnie mowa? Odpowiadamy!

Odpowiednia higiena okolic poddanych terapii osoczem oraz higiena rąk

Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny tych miejsc, w których zostało podane osocze. Nie należy ich dotykach, ale to nie wszystko, bo jeśli sprawdzimy zalecenia po osoczu bogatopłytkowym od specjalisty, to szybko ustalimy, że wymagane jest również zachowanie higieny rąk.

Dlatego warto pamiętać o regularnym myciu rąk, a jeśli nie jest to możliwe, to warto mieć pod ręką płyn do dezynfekcji. W przypadku wystąpienia siników warto zastosować maść z arniki, czy żelu z heparyną.

Unikanie promieniowania UV

Osoby, które zdecydują się na zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, muszą pamiętać również o unikaniu promieniowania UV. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na zabieg w okresie wiosenno-letnim, to warto ograniczyć przebywanie na słońcu, czy opalania. Poza tym odradza się również chodzenia do solarium.

Kto nie powinien stosować zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?

Odpowiednia świadomość w tym zakresie jest bardzo ważna. Są bowiem sytuacje, w których pacjentka nie może podjąć się realizacji takiego zabiegu. W tym wypadku jest to sytuacja, w której pacjentka przyjmuje leki antykoagulacyjne, bądź kiedy pacjentka cierpi na choroby nowotworowe bądź choroby krwi.

Zabieg nie może być także wykonany w wypadku kobiet w ciąży bądź kobiet, które karmią piersią.

Uwagi należy zapamiętać i wziąć mocno do siebie.